2. Gün:

Gece 02:30 gibi kalktım. Arabada son kontrolleri yapıp saat 03:00’da Kefken’den yola koyudum. İlk kilometrelerde yoğun bir sis eşliğinde Kayanarca yolu üzerinden saat 04:00 sularında Sakarya merkeze vardım. Sakarya merkezden TEM bağlantılı Ankara Gölbaşı’na vardığımda güneş epey tepede yol almıştı. Saat 07:30 da yakıt ve kahvaltı molasından sonra yola devam ettim.Gölbaş-Tuzgölü-Aksaray istikamtli durmaksızın Niğde’nin Bor ilçesine saat 14:00’da ulaştım.
Ilık bir orta Anadolu günüydü. İstanbula göre serin ve kuru bir hava hakimdi. 1 saatlik ilk çekimimi gerçekleştirdim. Küçük bir kasaba Bor ilçesi, antik bir kent havası hissettim önce ardından sokaklarında küçük bir turla veda ettim kasabaya.Ayrılmadan önce küçük bir mekandan söylediğim lavaş içi döner ayranla yoldaki ilk lezzetime yelken açtım.
Bor-Niğde arası 20 dakika ancak sürdü. Niğde merkeze giderken yol boyunca birsürü meyva ağacı gördüm.Tarım ve hayvancılık Anadolu’nun baş geçim kaynağı nede olsa. Niğde merkez’de planladığımız çekim 1 saat sürdü.Misafirperver Anadolu insanını özlemişim. Bir şey yemeden içmeden göndermiyorlar insanı. Niğde’yi terkederken özel bir yol tecrübesi yaşamadım.
Planlanan iki çekimim kalmıştı, Kayseri’ye bağlı Yahyalı ve Develi ilçelerinde. Niğde’den çıkışta bir çeşmeden su içtim Yahyalı’ya 85 km yol gösteriyordu navigasyon cihazım, biraz hız yapmak durumunda kaldım.
Saat 18:00 sularında Yahyalı’ya vardığımda uzaktan Erciyes merhaba dedi. İki tepe arasına kurulmuş ilçede yol çalışmları ve modern yapılar dikkatimi çekti.Kuru ve doyumsuz bir havası vardı buranın.
Çekim sonrası ilçeyi ikiye bölen yoldan Develi’ye doğru hareketlendim. Yarım saat süren yolda bahçeler arasından Erciyes Dağı’na doğru keyifli bir sürüşle Develi’ye vardım. Çekim bittiğinde hava kararmıştı.Bir sonraki durak Kayseri’nin Tomarza ilçesine fakat birsonraki güne kaldı.Develi’de kalmak zorundaydım çünkü yorulmuştum. Merkezde sadece bir otel var. Pansiyonvari otele yerleştikten sonra meşhur Develi Cıcıklısı yemek için Bereket Develi Cıvıklıcısı’na uğradım.Gerçekten enfes bir lezzet. Üstüne içtiğim çay sonrası otele döndüm.900 km yol, 2 şehir ve 4 ilçe bugün için yatma zamanı…

Tüm çalışmalar için… http://www.ismailatalar.com

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı