Ağrı’dan Doğubeyazıd, Tutak ve Patnos güzergahı

Kahvaltıdan sonra otelden ayrıldım. Iğdır merkezde yapmış olduğumuz çekimden sonra Doğubeyazıd için yola koyuldum.
Iğdır’da hava günlük güneşlikken Pamuk Geçidi’ni geçtikten sonra yağmur başladı. Birkaç kilometre devam ettiğimde yağmur birden kar yağışına dönüştü ve yaklaşık birkaç kilometre devam etti. Haziran ayında kar yağışını ilk kez görüyorum. Pamuk Geçidi’nden geçip düzlüğe indiğimizde güneş açtı. Bir saatte dört mevsim yaşamak bu olsa gerek. Ovalık alanda koyun sürülerini otlatan çobanlar, kerpiç evler ve küçük köyler mevcut. Bir köyde durup birkaç fotoğraf çekiyorum. Leylekler ovalık alanda yavrularını beslerken biz Doğubeyazıd’a geliyoruz. Yağmur tekrar şiddetleniyor. Çekim için gideceğimiz mekana ulaşmakta güçlük çeksek de çekimlerimiz bitiyor. Hedefimde İshakpaşa Sarayı var. Merkezden birkaç km uzakta oluşu sebebiyle sarayı göremiyorum. Yağmur göz açtırmıyor Ağrı programı için yola devam ediyorum.

Doğubeyazıd ile Ağrı arası bu bölgeye has eğimli araziler ve dağlarla dolu. Yağmur yaklaşık 20 kilometre daha devam ediyor. Ağrıya ulaştığımızda yağmur etkisini kaybetmişti. Çekim öncesi öğle yemeği molası vermek için Hacı Baba’nın kebap mekanına gidiyorum. Sokakda dört kişiden üç tanesi bu ismi söylediği için burayı tercih ettim. Atmış yıllık tecrübe kebaba hakkını fazlasıyla vermiş görünüyor. Ayran için söylenecek tek söz bile yok. Yemek sonrası çekimleri bitirip küçük bir çardak altında kahve molası veriyorum. Yaşlı amcalar pek oralı olmadan beni süzüyorlar. Kahveci az şekerli kahvemi getirdiğinde yemek yediğimi birkez daha anlıyorum. Yollar uzun şehri pek dolaşamıyorum. Şehir çıkışında çöplükte çektiğim çocuklar yorumsuz fotoğraflar arasına girmekte. Bir sonraki rotamız Tutak ilçesi.

Tutak tipik bir Anadolu ilçesi. İlçe içinden Murat Nehri bulanık bir şekilde akarken bir Anadolu ilçesini dünya gözü ile görmüş oluyordum.Tutak ilçesinde çekimlerimizi yaptıktan sonra Bugünkü son çekim durağımız Patnos ilçesine doğru hareket ediyoruz.

Ağrı yolları

Kısa bir sürede Tutak’dan Patnos’a geçebiliyorsunuz. Oldukça küçük bir ilçe olan Patnos geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamakta.Patnos ilçesi çekimlerimiz bittiğinde gün batmak üzereydi. Yarınki programımız Van ilinde devam edecek. Patnos ilçesinde kalcak yer sorun olduğu için Van Erciş’e gitmeye karar veriyorum. Yola koyulduğumda yağmur sabahki yerden devam edercesine yağıyor. Bir saat gibi bir süre sonra Erciş’e ulaşıyorum. Van Gölü manzaralı Grand Arsisa Otel’de konaklamaya karar veriyorum. İlçe merkezinin biraz dışında yer alan otelden merkeze geçerek akşam yemeğini yedikten sonra dönüyorum. Van Gölü kenarında yürüyüş iyi geliyor. Otel odasında kahvemi yudumlarken ay Vangölü’ne tüm ışıltısını yansıtıyor.

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı