3.Gün:

Sabah erken kalkıp Develi sokaklarında küçüp bir gezintiden sonra yöresel bir kahvaltı yaptım . Ardından Tomarza’ya doğru yola koyuldum. 30 km’lik yol boyunca Erciyes sol yanımda tüm heybeti ile beni takip etti. Tomarza küçük sevecen bir ilçe.Sabahın ilk güneşi ile kepenk açan esnafın çayı bir harika. Günün ilk fotoğraf işini tamamladıktan sonra artık Kayseri şehir merkezine gitme zamanı gelmişti, yola koyuldum.
52 km’lik yol karasal ikliminin tüm özelliklerini yansıtıyor. Bir saatlik yolculuk sonucu Kayseri merkeze ulaştım. Saat 10:30 gibi başladığım reklam çekimleri gün boyu devam etti. Öğle molasında sucuk ekmek yedim. Enfes. Merkezde bulunan Mimarsinan eseri Kurşunlu camii gezdim,güzel bir eser. Değinmek istediğim özel bir konuda Kayseri esnafı ben bu denli iyi esnaf topluluğunu başka hiçbir yerde görmedim. Yardımlaşma, güleryüz, sohbet, misafirperverlik istisanasız hepsi kusursuzdu.Bahar ayının son günleri olsa da yola çıkalı henüz yağışla karşılaşmadım. Kayseri’de güneşli, güzel ve kuru bir hava vardı.
Akşam otel arayışlarım başladı. Bu konuda bir sürü alternetif bulmak mümkün.Akşamları sokaklar ciddi anlamda sakin hatta sakinlik İstanbul’dan sonra birazda insana iyi geliyor. Akşam otele yerleştikten sonra( www.altinsarayotel.com) yemek için minik bir yürüyüşe çıktım. Vakit biraz geç olduğu için ilk bulduğum yerde aperatif birşeyler atıştırdım. Gerçekten şehir uykuya yatmış gibiydi. Otele dönüp lobide biraz oturduktan sonra odama çıktım. Ajans iş bekliyor şimdi internet vaktidir. Onca güzel Kayseri manzarasından sonra sanallık biraz sıkıcı gelse de yarın gezmeye devam edeceğim.

kurşun

Alıntı:

Kayseri il merkezinde Belediye Parkı’nın yanında İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Kurşunlu Camisi’ni Hacı Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kitabesinden öğrenildiğine göre Mimar Sinan tarafından 1585 yılında yapılmıştır. Bu caminin ilk yapımında hamam, sıbyan mektebi, imaret, han ve çeşmesi ile birlikte külliye halinde idi. Ancak günümüze yalnızca cami gelebilmiştir.

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı