Başkale’den Gevaş’a bir yol hikayesi

Güneş doğar doğmaz yola çıkmak için harekete geçtim. Otel çıkışımı yaptım. İlk çekim durağımız Başkale ilçesi.

Van merkezi ile Başkale arasında 120 km’lik bir mesafe var. Yol oldukça zorlu etaplardan oluşmakta, en büyük sorun ise terör. Zaman zaman çatışmalar çıkıyormuş bu yol güzergahında. Yolun ilk kilometreleri oldukça iyiydi. Gürpınar ilçesinde bulunan Hoşap Kale’si oldukça güzel, yol boyunca akan ırmak kalenin neden burda kurulduğunu anlatıyor gibiydi.

Gürpınar’dan sonra büyük koyun sürüleri ve bunların ağılları var. Hayvancılık en büyük geçim kaynağı buraların. Dağlar uçsuz bucaksız, korkuyla sürüyorum aracımı. Araç trafiği iki saatlik yol boyunca neredeyse yok. Askeri kontrol bölgeleri mevcut, yolda birkaç timin dağ operosyonu için araçlarından sevkine şahit oldum. Yol hız yapmaya pek müsait değil, korktuğumu açıkça belirtmek istiyorum. İki saatlik bir yolculuk sonrası Başkale’ye ulaşıyorum.

Çekim için ilgili kişiler henüz planladığımız mekanda değiller. Sabah kahvaltısı için bir lokantaya giridim, tek çeşit çorba var. Servis oldukça kötü ama aç kalmaktan iyidir. Hesap öderken fiş talebimize karşılık yok, çekinerek fazla ısrar edemiyorum.

Başkaledeyim…

Çok küçük bir ilçe olan Başkale 2400 metre rakımlı bir yerde kurulmuş vaziyette. İlçe de kışlar oldukça sert ve karlı geçiyormuş. Çekimlerimiz bittiğinde korkuyla birlikte hızlıca bölgeyi terketmek istiyorum. Seyahatimin en riskli rotası bu, bir süre sonra yol araması için asker tarafından durduruluyorum. Rutin aramadan sonra biraz daha rahatlıyorum. En azından askerimiz güvn veriyor. Yol üstünde dağlık bir bölgede buz gibi bir pınardan su içtim. Sanırım Başkale için hatırlayacağım en iyi şey bu suyun tadı olacak. Van merkeze geldiğimde öğle olmuştu. Yemek vakti…

Bu kadar sitresten sonra yemek yemek çok güzel bir duyguymuş. Kahvaltısı meşhur olan Van’da gidilecek en güzel yer Sütçü Fevzi. Öğle vaktine yakında olsa kahvaltı bulmanın keyfi ile ne kadar kahvaltılık varsa mideye indiriyorum. Doğu boyunca bu kadar iyi bir kahvaltı etmedim. Sütçü Fevzi’ye uğramdan geçmeyin.

Yeni rotamız Gevaş. Bir saate yakın süren yolda sağ tarafımıza aldığımız Van gölü bizi güzel bir seyir zevki ile Gevaş’a ulaştırdı. Oldukça gösterişli Artos Dağı’nın eteklerine kurulmuş ilçede tarım ve hayvancılık yapılmakta. Çekim planımız bittiğinde şehrin tepelerine doğru bir gezi düzenledim. Yakışıklı Artos Dağını fotoğraflamak isterken kolluk kuvvetleri ve köy korucularına hesap vermek zorunda kaldık. Fotoğraf çekmek yasakmış. Her işte bir sebep sonuç ilişkisi olduğuna inanırım. Karakaol komutanı ile tanıştım. Misafiri oldum. Yasak olan fotoğraf çekimim daha güzel manzaralara sahne oldu. Günbatımı çekiminden sonra yola koyuldum. Rotamız Tatvan.

İki saatlik zorlu dağ parkurunda iki tır arasında mıcır yolda kaza atlattım. Aracımın ön ve arka camları kırıldı. Zor ve yorucu bir yolculuk sonu geceyarısı Tatvan’a girdim. Otel Dinç kapılarını bana açtı. Bugün korku dolu zamanlar geçirsem de yol tecrübelerime bir yenisini eklemiş oldum.