Erzurum’da bir Reklam Fotoğrafçısı

Kahvaltı yaptıktan sonra otelden çıktım. Bir bahar sabahı bu kadar soğuk bir hava nasıl olur? Cevap Erzurum’da saklı yaşamadan bilemezsin. Bugün Erzurumun Aziziye, Horosan ve en güneyindeki Hınıs ilçelerine gidiyoruz. Bir reklam fotoğrafçısı Erzurum’da ne yapar?

Aziziye Erzurum’un arka bir mahallesi gibi, şehirden uzaklaşmamış görüntüsü onu merkez ilçe durumuna sokmuş sanki. Anayol kenarına konumlanmış ilçeye ulaşım oldukça kolay. İl merkezinden 15 dakikalık bir mesafede bulunan Aziziye, termel kaplıcası ile birçok ünlü kişinin uğrak yeriymiş. İlçedeki çekim bittiğinde Hınıs doğru yola çıkıyorum.

Hınıs ile merkez arası 150 km ve yollar hafif virajlı, zaman zaman vadiler arasından geçiyorsunuz. Yol kenarlarında hayvanlarını otlatan kızlı erkekli çobanlar görmek mümkün. Kendi halinde çok doğal köyler, dereler, tepeler geçiyorsunuz. Hınıs tiplik bir soğuk iklim kasabası, evlerin çatıları kar tutmaması için dizayn edilmiş. Sokaklar dar ve halk pazar telaşında. Köy-ilçe kaynaşması Anadolu’da sık rastladığımız bir durum. Öğle arasında bulduğum bir esnaf lokantasında bir şeyler atıştırdım. Çekim bittikden sonra 120 km yolu bulunan Horasan’a doğru yola çıktım.

İki saatlik yol süresince değişik coğrafyalardan geçiyorsunuz, birkaç çobanla muhabbet ettim. Çok temiz çocuklar sorularıma utandıklarından olsa gerek cevap vermekte oldukça zorlanıyorlar.

Horasana vardığımda tozlu topraklı kahverengi bir diyarda buldum kendimi. Öğleden sonraki saatlerde hava 20 derece ve nem yok denecek kadar az, çok güzel bir havası var Erzurumun. Bir süre çekim yapıyorum. Erzurum esnafı biraz soğuk mizaçlı geldi bana, nedendir bilemiyorum.
Çekim sonrası bozuk satıhlı yoldan erzuruma geri dönüyorum. Yol üstündeki Çobandere köprüsü görülmeye değer bir tarihi yapı.

Erzurum’a döndüğümde güneş henüz batmamıştı. Otele mazemelerimi bırakıp akşam yemeği için meşhur çağ kepapçı Gel-Gör ‘de süper bir kebapdan sonra üstüne bol cevizli kadayıf dolmasını yeyince yaşamın ne kadar lezzetli olduğunu anıyorsunuz. Erzurum’da gece oldukça sakin ve otel en güzel mekan.

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı