Fotoğraf kursuna gitmeli miyim?
fotoğraf kursuna gitmeli miyim?

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf kursuna gitmeli miyim?Tek kelime ile evet. Ama kime? Ya da hangisine?

Hiçbirimiz öğrenme süreci olmadan bugünlere gelmezdik. Fakat öğrendiğimiz şeylerin niteliği bizi diğerlerinden farklı kılar. Fotoğrafçılık için konu tamamen aynı olsa da bazı detaylar var anlatılması gereken.Öncelikle fotoğraf düzeyiniz çok önemli, hangi aşamada bulunduğunuzu bilmelisiniz. Bunu 3 kategoride düşünmek mantıklı olur. Şuan işleyiş olarak kurslar 3 aşamadan oluşuyor.

1. A SEVİYESİ ( 4-8 hafta)
Program Kısa başlıklarla: Fotoğraf makinesi, teorik çekim bilgileri, ışık, kompozisyon oluşturma, doğal ve yapay ışıkların özellikleri, dış çekim, stüdyo ışıkları ve uygulamalı stüdyo çekimleri, photoshop çalışmaları, öğrenilenlerin projelerle gösterilmesi. Bunları hiç bilmiyorsanız fotoğraf kursuna gitmeli miyim?sorusuna evet diyoruz:)

2. B SEVİYESİ ( 8-12 hafta)
Program Kısa başlıklarla: Stüdyo ekipmanlarının özellikleri(sürekli ışık kaynakları, paraflaşlar, reflektörler, difüzler, fonlar, güç kaynakları vb. ekipmanlar) detaylıca uygulamalı anlatılır. Pozometre, gri kart, kelvinmetre gibi yardımcı unsurların çalışma prensipleri uygulanır, Photoshop vb. ürünlerle renk ayrımı, fotoğraf işleme dersleri verilir. Doğal ve yapay ışıklar kullanılarak İç ve dış çekimler yapılır ve photoshop düzenlemeleri anlatılır. Çeşitli merak gruplarına göre fotoğraf projeleri istenir. Bu seviye iyi bir fotoğraf kursuna gitmeli miyim sorusuna evet yanıtı vermeye sebeptir:)

3. C-SEVİYESİ ( … hafta)

Fotoğrafı profesyonel seviyelere taşımak isteyenlere uygun kurslardır. Detaylar burada başlar, zaman ve maddi olarak fedakarlıklar vermek gerekir. Ve fotoğraf kursuna gitmeli miyim?sorusundan çıkıp usta bir fotoğrafçıyla birebir ders yapmalımıyım sorusu akla gelmelidir.

Aslında fotoğrafçılık kurslarından birine kayıt yaptırmak çok yönlü bir durumdur. Sanatsal bir ortam yeni arkadaşlar vs. vadedebilir. Zaten amaç bu hobide iyi zaman geçirmek değil midir? Bu başka bir bakış açısı olsa da gerçek bambaşka olabilir.

Sözün özü kurslar birçok insanın bir arada yaptığı bir faaliyet, ekonomik olarak kurs verene ancak bu şekilde girdi sağlayabilir. Tüm kursların metodları ve zaman dilimleri hatta fiyatları ayrı olsa da yaptıkları işler ilk A-B seviyesi için aynıdır. Bu iki seviyede bu kadar kısıtlı sürede kimse size bir photoshop ustalığını, iyi bir ışık bilgisini veremez. C seviyesi için Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi bireysel dersler ( workshop) daha mantıklı olacaktır. Fakat bu süre aylar hatta yıllar alabilir. Ayrıca bireysel öğretici bulmak da bir o kadar zordur.

A seviyesi için kursun kalitesi tartışılır.
B seviyesi için kurs kesinlikle kaliteli olmalıdır.
C seviyesi için öğreticinin ve öğrenicinin istekli bilgili ve maddi olarak olanaklarının olması şarttır.

Türkiye için Fotoğraf kursuna gitmeli miyim? Sorusuna cevap verecek kurslar…
http://www.40haramiler.com
http://www.ifsak.org.tr/
http://www.gezgindergi.com/

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı