İkinci el fotoğraf makinesi ile  ilk tanışmamız enterasandı. Üniversiteye kaydımı yaptırdığım 1999 yılının sonbaharında yağmurlu bir güne denk gelir. Sirkeci’de bulunan Hayyam Çarşısı’nın kapısından ilk adımı attığımda profesyonel fotoğrafçı olacağımı bilemezdim. Sinema okumak için İstanbul’a gelmiş ama fotoğrafı daha çok sevmiştim. Bu sohbet nerden çıktı diyebilirsiniz. Devam edelim…

Yaklaşık 17 yılıdır ayda iki seferden az olmamak kaydıyla yolum düşer Hayyam Çarşısı’na. Önceleri analog sistemlerin ( SLR) hegemonyasında adım attığımız çarşı şimdilerde dijital fotoğraf(DSLR) dünyasının merkezi olmuş durumda. Ve yeni yeni aynasız diye tabir ettiğimiz makineler vitrinlerde bir bir yerini almış bulunmakta. Fotoğrafa gönül vermiş bir kişi muhakkak uğrar buraya, çünkü hayyam çarşısı bir fotoğraf müzesidir aslında.

İkinci el
İkinci el fotoğraf makinesi

Çarşı, fotoğrafla ilgili son çıkan ürünlerin yanı sıra yeni sistemlerin ikinci el fotoğraf makinesi piyasasını ve antika fotoğraf makinelerini de müşterilerine sunmakta. Fotoğrafa yeni başlayanlar bu çarşıyı dolaşmadan asla ürün almamalı çünkü fiyatlar hakkında en gerçek verileri burada bulmak mümkün.

Özellikle fotoğrafa yeni başlayan kişiler garantili ürün almaya meyillidirler. İlk zamanlar bende öyleydim. Zaman geçtikçe ve işin farklı yönlerini keşfettikçe sıfır ürünlere neden bu kadar paralar yatırdığımı anlayamaz oldum. Yeni ürünlerin iyi bir fotoğraf elde etmek için ana unsur olmadığını gördüm. İnternet ortamında ciddi bir ikinci el fotoğraf makinesi piyasası varken yeni ürünlere fahiş fiyat ödemenin anlamsızlığını keşfettim.

İkinci el fotoğraf makinesi fotoğraf piyasasının ana merkezi Hayyam Pasajı olsa da özellikle www.sahibinden.com ilan sitesine her gün yüzlerce ürün merhaba demekte. İkinci el fotoğraf makinesi ürünleri özünde risk taşımakta ama iyi bir satıcıdan aldığınızda durum gerçekten çok farklıdır. Hayyam pasajı için yıllardır güvenle alışveriş yaptığım, sattığı malın arkasında duran birkaç isim zikretmek istiyorum.

Macro fotoğrafçılık (www.macrofoto.com.tr) Murat Kepoğlu, Net Fotoğrafçılık(www.netfoto.com.tr), Nihat Akkaya, Bozdağ Fotoğrafçılık(Tel: 0212 528 81 09) Resul Bozdağ ve orta formatta yılların duayen fotoğrafçısı Taç Fotoğrafçılık(Tel: 0212 526 78 13) Yaşar Atankazanır’ı sıralayabiliriz. Ayrıca Sirkeci büyük postane caddesinde yılların tecrübesi Kadri Şenruh(www.kadrisenruh.net) . Fotoğraf makinesi ve ekipmanları satışı yapan bu isimler alanında uzaman ve söz sahibi esnaflardır. Güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

2 el için çok farklı fiyatlar görmeniz mümkün olsa da garantili 2 el satışı yapan bir firmadan ürün almak en sağlıklısıdır.

Örnek: Şuan Türkiye’de Hayyam Pasajında yaklaşık K.D.V dahil 5000 TL satılan Zeiss 21 mm Series Lens’i www.sahibinden.com aracılığı ile 3600 TL fiyata satın aldım. Kesinlikle mükemmel en küçük çizik dahi yok. İkinci el fotoğraf makinesi almadan bir bilene göstermekte fayda var.

Mutlu alışverişler dilerim.

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı