Nasıl bir fotoğraf makinesi almalıyım?
Nasıl bir fotoğraf makinesi almalıyım?

Nasıl bir fotoğraf makinesi almalıyım? Hepimiz bir kere de olsa deklanşöre basmışızdır. Bastığımız endüstriyel mekanızmanın karşılığında hepimiz muazzam bir fotoğraf hayal etmişizdir. Her yeni gün fotoğrafın popüleritesi giderek hayatımızda hakettiği noktaya ilerliyor. İşte sözü edilen ortamlarda biz profesyonel fotoğrafçılara amatörler fotoğraf mearaklıları tarafından en çok sorulan soru; hangi fotograf makinesini almalıyım oluyor. Son zamanlarda haftada en az bir defa bu soruyla karşılaşmaktayım.

Her insan profesyonel bir fotoğrafçıya bu soruyu soramasa da internet tarama motorlarında bu soruya cevap arıyor. Gelin cevabını birlikte verelim.

1. Fotoğraf hayaliniz nedir?
2. Fotoğraf hobisi için ne kadar bir bütçeniz var?
3. Geleneksel mi modern bir fotoğrafçılık mı düşlüyorsunuz?
4. Hobiniz için haftalık ne kadar zaman ayıracaksınız?
5. Yoksa profesyonel mi olmak istiyorsunuz?

Bu soru kalıplarını çoğaltmak elbette mümkün. Amerikalı fotoğrafçı-yazar Scott Kellby de benzer sorulara öğrencileri ile cevap arıyor. Biz de. Devam…

1.Fotoğraf hayallerimiz neler? İyi bir sokak fotoğrafçısı olmak (magnum photo), manzara fotoğrafçılığı yapmak, aile fotoğrafçısı olmak, ticari fotoğrafçılık, sualtı fotoğrafçılığı, hava fotoğrafçılığı, yemek fotoğrafları çekmek, macro fotoğrafçılık… diye uzun bir hayal dünyası oluşturmak da mümkün…Öncelikle bir alanda karar vermeliyiz ya da ben herşeyi çekmek istiyorum hayaliyle sıradan bir şeyler yapacağız. Odaklanmak şart…

Ve açıklama;

Jurnalist Sokak Fotoğrafçılığı: Bir hikaye fotoğraflamak ve belgesel tarzda konulara yaklaşmakla olur. Belki bir gazete belki de bir dergi için bunu düşünüyor olabilirsiniz. O zaman en basit kompakt makineler bile duyguları kadrajlamak için yeterlidir bu da çok para harcamanız anlamın agelir. Ortalama 5 megapixel bir makine işinizi görecektir. Bu tarz fotoğrafçılıkta ön planda olan şey bir duyguyu keşfetmektir ve tüm editörler keskin bir duygusuz fotoğraftansa duygu yoğunluğu olan sosyal soft bir fotoğraftan yana tavır takınırlar gazete ve dergilerinde. www.magnumphotos.com, www.ap.org gibi ajans fotoğraflarında bunu görebilirsiniz. Ancak iyi bütçelerle fotojurnalist olmak son derece kolay ve daha işlevseldir.

Manzara Fotoğrafçılığı: Amacınız çektiğiniz fotoğrafları PC üzerinden görmek ise 6 milyon pixel bir camera ile 36 milyon pixel camera arasında pek de bir fark yok. Hatta A4 ebadı ve alt ölçülerin baskısı için de aynı şeyden bahsetmek mümkündür. Fakat amacımız büyük baskılar alıp evimiz, işyerimiz gibi yerlerde çerçeveler asmaksa o zaman mümkün olduğu kadar yüksek çözünürlük çalışmak gereklidir. Fotoğraf üreticileri her daim yeni ürünlerin daha iyi fotoğraf çektiğini idida etse de asıl gerçek bu değil. Fotoğraf makinemizi beynimiz, objektifimizi de gözlerimiz gibi düşünürsek beynimiz ne kadar çalışsa da bozuk olan göz (objektifimiz) çalışmıyorsa görüntü asla istenilen düzeyde olmayacaktır. Onun için ben her zaman iyi bir gözden yanayım. Sınırlarımızı belirleyip ona göre ekipmanlar almalıyız aksi takdirde paramız çöp olur.

Profesyonel Fotoğrafçılık: En az 100 metrekare alan bir ofisle başlayan ve ışıklar, sehpahalar, fonlar, cameralar, objektirlerle dolu derin bir mecera ve yüksek bir yatırım ayrıca ekip işi.

Diğer fotoğrafçılık alanları için de fiyat-fayda prensibi geçerli olacaktır.

2.Herkes farklı bütçelerle yola çıkar. Öncelikle tasarruf ettiğimiz onca parayı pahalı bir hobide kullanacağımızı bilmeliyiz. Bu en çarpıcı gerçek ve bununla yüzleşmeliyiz. Sonra rakamlarla doğru ürünlere focus yapmak çok kolay…

Ve açıklama;

Bütçemiz fotoğraf seyahatinde bizim uçakla mı, trenle mi yoksa yaya mı yola devam edeceğimiz konusunu belirler. Örnek verecek olursak bir kare manzara fotoğrafını dünyanın en iyi fotoğraf üreticisi Leica S2-P 37.5MP Camera ( 28000 dolar) ile ve gövde üzerine takacağımız manzara fotoğrafçılığında ön sırayı alan geniş açı Leica 21mm/ f1.4 ASPH (S8) ( 7000 dolar) toplamda 35 bin dolar ile yapabileceğiniz gibi Pentax K-30 Weather-Sealed 16 MP CMOS Digital SLR with 18-55mm ( 1000 dolar ) ile yapmanız da pek mümkündür. Bu kadar rakam farkı da ne demeyin, fark değil gerçek olan yapım kalitesi ve sonuçlarıdır. Bildiğimiz Nikon, Canon, Pentax, Olimpos, Fujifilm gibi alt liglerle Leica, Hasselblad, Mamia, Phoseone, Roleiflex gibi şampiyonlar ligini gerçekten kıyaslamak doğru olmaz. Nihayeti bir manzara karesidir fakat sonuçları hiç de aynı değildir.

3.Geleneksel analog modeller artık pek tutulmasa da hala filmin o doğal güzeliğine gönlünü kaptıran insan sayısı dünyada az kaldı. Modern dijital makineler pratiğimizin merkezine yerleşti. Ben film düzenine devam edeceğim diyorsanız fotoğraf makinenizi ona göre belirleyeceğiz. Dijital içinse kafamız çok karışık değil mi? Peki Nasıl bir fotoğraf makinesi almalıyım?:)

Ve açıklama;

Analog makinelerle devam etmek isterseniz ki Kodak ve Fujifilm artık film üretiminde yok gibiler.İstediğiniz özelliklerde film bulmak artık çok dahazor. Belki alacağınız makinelere biraz daha az para ödeyebilirsiniz fakat banyo ve baskı maliyetleri derken dijital dünyaya yenik düşmemek mümkün değildir. Hayır karanlık odada ben bir sürü kimyasalla kendi fotoğraflarımı basacağım derseniz birkaç karanlık odası olan ofis tavsiye edebilirim.

4.İşte herşeyimiz olduğunda bile gün ne yazık ki hala 24 saat ve çoğunu zorunlu zamanlarda harcıyoruz. Ne kadar zamanınız var?

Ve açıklama;

Fotoğrafçılık biraz aşçılığa benzer dünyanın en iyi malzemelerini bir araya getirseniz de iyi bir şefe ve enerjiye ihtiyaç vardır. Aşçı için ocak ne ise fotoğrafçı için ışık odur. Stüdyo yapay ışıklarını kullansanız bile birçok fotoğraf dalında dış mekan en iyi doğal stüdyodur. Fotoğraf için bilinen bir kural şunu der; ğüneş tepedeyken asla fotoğraf çekme. Pek az bilinen gerçek de şunu der; gündoğumundan ve günbatımından önceki ve sonraki 30 dk dışında ışık asla gerçek bir fotoğraf oluşturmaz.( 1970 Time dergisi editörleri bu saatler dışında çekilen fotoğrafları asla baskıya sokmazlardı) Evet, hal böyleyken sabah uykunuzu bölebilecek ve fotoğraflarınızı kusursuz ışıkla doldurabilecek misiniz? Zamanın bu kadar değerli olduğu çağımızda fotoğrafa ben bu noktadan yola çıkarak bakılmasından yanayım. Zaman, fotoğrafın ana öğesidir.

5.Mektepli olmadan profesyonel fotoğrafçı olmak mümkün mü? Ve Nasıl bir fotoğraf makinesi almalıyım?

Fakülteden sonra birkaç profesyonelin dizinin dibinde bulunma fırsatım oldu, birçok bilinmedik öğrendim. Vakit 2003 yıllarıydı, en iyi makineler 8 milyon pixelde son buluyordu. Dijital back (yüksek çözünürlük 22 milyon) teknolojisi İstanbul’da sayılı reklam fotoğrafçısının elinde bulunuyordu. Fotoğraf, fotoğraf makinesine sahip olmakla bitmiyordu. Işıkla çizmek anlamına gelen fotoğraf, reklam fotoğrafının bilinmesi gereken en büyük sırrıydı. Hala da öyle. Gelişen photoshop, lightroom vb programlar hızlıca fotoğrafa dahil olunca 1 yıl asistanlık yapan bir kişi 5-10 bin dolar harcayarak reklam fotoğrafçısıyım diye piyasaya girdi. (Dijital uygulamalardan önce bir asistan en az 7-8 yılda yetişiyordu. Asistan fotoğrafçının ilk makine kullanımı ise stüdyoda 2 yıl çalışmadan pek mümkün olmuyordu.) Demem o ki profesyonel olmak hem zor hem kolay. Ne de olsa tanımı şu değil mi: fotoğraf çekerek hayat kazanan kişi. Gerisi size kalmış.

Bana sorulan soruya kısa bir cevap verecek olursam; fotoğraftan beklentilerinizi kağıt kaleme dökmeden, nerede ve nasıl kullanacağınızı kararlaştırmadan, bu hobiye ayıracağınız zamanı hesaplamadan ve alacağınız fotoğraf makinesi ile ekipmanlarının teknolojiye her daim yenik düşeceğini unutmadan atacağınız adımları iyi düşünmenizde fayda var. Tüm koşulları kafanızda şekillendirdikten sonra muhakkak internet araştırmaları yapınız. (Mümkünse yabancı siteler: www.photozone.de, www.dpreview.com) Profesyonel bir kişiden destek alarak son kararınızı vermenizi tavsiye ederim.

Mutlu fotoğraflar sizlerle olsun…

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı