Oy Trabzon Trabzon!

Ev kahvaltıları her zaman güzel olur. Dostumun validesinin ellerine sağlık çok güzel bir kahvaltı hazırlamış bize. Kahvaltı sonrası teşekkürlerimi sunup müsaade istiyorum.

İlk fotoğraf çekim mekanımız Maçka. Trabzon’un birçok ilçesi karadenize paralel duruken Maçka denizden içeride kalıyor. Merkezden uzaklığı 28 km olan Maçka; dağların arasına kurulmuş yemyeşil bir ilçe. Sunay Akın, Volkan Konak gibi değerleri yetiştiren Maçka tam bir turizm diyarı.Tarihi sümela Manastırı bu ilçede. Meşhur Zigana Geçidi de bu ilçede sınırlarında.Maçkadan biraz buruk ayrılıyorum. Çok fazla görülecek yer var ve birçoğunu görmeden devam ediyorum.
Yarım saatlik bir yoldan sonra Yomra, Arsin, Araklı ilçelerinde çekimler yapıyorum ve Sürmene’ye vardığımda öğle molası vermek için en doğru yer olduğunu anlıyorum.

Sürmene pidesi ve bıöakları ile meşhurdur. Daha önce tavsiye olunan Ayhan Sürmen Serender Cafe Restaurant’da  alıyorum soluğu. Pide gerçekten bambaşka burada adeta ağzınızda eriyor peynir. Pidenin kenarını kırıp içinden peyniri uzatmak gerekiyormuş.Yemek sonrası sürmende çekimleri tamamlıyoruz. İlçeden ayrılmadan hediye olarak birkaç el yapımı bıçak alıyorum.

Trabzon’da en son çekimimiz Of ilçesinde.İlçe tabiatın bütün özelliklerini sergileyen, deniz ve karanın bütünleştiği eşsiz doğal güzelliklere sahip ir coğrafya. Of hikayeleri doğruymuş.Çekim esnasında bir adam yanıma sokuldu.”Uşağum nerden celeyusun?”dedi. Dedim amca İstanbuldan fotoğraf çekmeye geldim. Amca ” iyi ettunda firman senin kıçına don vermey mi?. Biraz üstüme baktım kot pantolunumdaki orjinal delikmiş amcamı rahatsız eden. Neyse Karadeniz insanının doğası gereği ani çıkışları var. Bunu bir Trabzonlu olarak en iyi ben anlarım:) Ayrılma zamanı geldi, yine hüzün…

Çekimleri tamamladığımızda sol yanımızda güneş kızlığını tekrar Karadeniz’e yansıtırken Rize’ye doğru yol olmaya başlamıştım.Yarım saatlik yol sonunda Rize merkezdeyim.Bir süre otel baktıktan sonra Green Otel’e yerleşiyorum. Yine yağmur mu yağıyor oy oy…

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı