Reklam Fotoğrafçısı Aranıyor!

Reklam Fotoğrafçısı Aranıyor!İşletmeniz yada kendi özel tasarımlarınız için iyi bir fotoğrafa ihtiyaç duyduğunuzda aklınıza ne gelir? Daha önce çalışmış olduğunuz iyi bir fotoğrafçı yok ise arama motoruna Reklam Fotoğrafçısı yazarak çıkan sitelere göz atarsınız. İnternet dünyası bu denli karmaşık siteler ile doluyken aradığınız fotoğrafçıyı nasıl bulursunuz?

Her birey gibi reklam fotoğrafçılığına soyunan kişiler kolayca bir site kurabilir. Birçok fotoğraftan oluşan portfolyo sunabilir. Hatta ve hatta onlarca referans gösterebilir. Peki bunların hepsi iyi bir fotoğrafçıyı bulmak için yeterli midir? Gelin buna birlikte cevaplar üretelim.

İyi bir Reklam Fotoğrafçısı bulmak için nelere dikkat etmeliyiz!

 *Konusunda eğitim almış olması oldukça önemlidir. Biyografi kısmına mutlaka göz atınız.

*Portfolyosunda ben her şeyi çekerim fotoğrafları var ise kesinlikle süpheli yaklaşın. 18 ayrı kategorisi olan fotoğrafçılığın her alanına hakim olmak oldukça zordur. Bu bir doktorun her ameliyatı yaparım demesi kadar komiktir.

*Sosyal medya hesaplarına göz atınız. Güncel bir fotoğraf üreticisi olması önemlidir.

*Telefonla görüştüğünüzde yada mail ortamında mutlaka kullandığı ekipman bilgisi isteyin. Hangi marka olursa olsun en güncel olanı ile çalışmak iyi neticeler alınmasına olanak sağlar.

*Reklam Fotoğrafçılığının olmazsa olmazı stüdyo ışıklarıdır. Bu konuda çekim esnasında Broncolor, Profto, Hensel,Einstein ve Elinchrom markaları dışında markalarla çekim yapanlara bir farklı bakın!

*Bir fotoğrafçı ile anlaşmadan önce portfolyo isteyecekseniz çalışmalarının Tiff formatını en büyük ebatlarını isteyin. Jpeg kayıtlar internette oldukça fazla.Başka bir fotoğrafçıya ait olduğunu bilemezsiniz. Mümkünse seri fotoğraflar isteyin!

*Çekim sonrası fotoğrafların edit işlemlerinin yapılıp yapılmayacağını sorun. Direk çekip teslim ediyoruz diyenlere itibar etmeyiniz.

*İşini iyi yapan reklam fotoğrafçıları piyasa koşullarını göze alarak günlük viziteler uygularlar. Bu fiyatlar çok düşük değildir.

*Ciddi reklam fotoğrafları Canon, Nikon gibi 35 mm kameralar ile sağlıklı sonuçlar alınamayacağını unutmayınız.

*Her çekim studyoda olmayabilir. Studyosu olan fotoğrafçıları tercih edin. Çekim sonrası işiniz dilediğiniz gibi olmamış ise gideceğiniz bir ofis olması kadar güzel bir şey yoktur.

Reklam Fotoğrafçısı Aranıyor! gibi ilanlara profesyonel reklam fotoğrafçıları çok itibar etmezler. İyi bir fotoğrafçı ile çalışmak için iyi bir referans almanız yada internette iyi araştırma yapmanız gerekmektedir.

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı