Reklam Fotoğrafçısı kime denir?

Reklam Fotoğrafçısı bir ürün yada hizmetin üretim aşamasından son kullanıcıya ulaşması esnasında geçirmiş olduğu evreleri hedef kitleye doğru fotoğraflarla anlatan kişidir.

Reklam Fotoğrafçısı nasıl bir eğitim almalıdır?

Üniversitelerin fotoğraf bölümü yada benzer sinema ve sanat dallarından birinde ihtisas görmesi gereklidir. Alaylı denilen bir fotoğrafçı yanında yetişen fotoğrafçılar da mevcuttur. Doğru olan ise üniversite sonrası işin ehli olan bir Reklam Fotoğrafçısı ile işin teorisini pratiğe dökmekle olmaktadır.

Reklam Fotoğrafçısı olmak için bir sertifika gerekir mi?

Hayır gerekmez, ülkemiz bu konuda eğitim almış fotoğrafçıları bir meslek sınıfı haline getirip koruyamamıştır. Hal böyle olunca reklam fotoğraflarındaki kalite Avrupa’nın çok gerisinde seyretmektedir.

Reklam Fotoğrafçısı

fotoğrafçı

 

Reklam Fotoğrafçısı nasıl olunur?

İlgili bir üniversiteye girmek, üniversite boyunca başarılı olmak, hem okuyup hem çalışma imkanı bulunabiliyorsa iyi bir üstad bulup fotoğraf mutfağının kokusunu hissetmek gereklidir. Özellikle eğitim esnasında fotoğraf işleme programalarını iyi öğrenmek mesleğin olmazsa olmazıdır. Eğitim sonrası için iyi bir stüdyoda çalışmak gelişim için iyi olacaktır.

İyi bir Reklam Fotoğrafçısı olmak !

Eğitim hayatı sonrasında çeşitli alanlara ayrılan fotoğrafçılıkta ( mimari, moda, yemek, stillife, düğün ) vb. gibi bir alanda ilerlemeye karar vermek oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra doğru ekipmanlara sahip olmak ( fotoğraf makinesi, flaşlar, yardımcı malzemeler, bilgisayar ve programlar ) bir adım öne çıkmak adına önemlidir. Mümkünse yurtdışı workshoplarla daha iyi çalışmalar görmek ve uygulamak meslek adına iyi olacaktır. Gelişimi her gün süre gelen bu meslek asla oldum demeyi kabul etmez. İyi olmak için çok çalışmak gereklidir. 10 bin saat kuralı önemlidir.

düğün fotoğrafçısı
düğün fotoğrafçısı

reklam fotoğrafı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Profesyonel Reklam Fotoğrafçısı kimlerle çalışabilir ?

Günümüzde yayım ve yayın yapan her mecra fotoğraflarla son müşteriye ürün ve hizmet satmaktadır. Hal böyle olunca reklam ajansları, online internet siteleri, firmalar, devlet kurumları bir profesyonel Reklam Fotoğrafçısı’na ihtiyaç duyarlar.

İyi bir Reklam Fotoğrafçısı fotoğraf makinelerin tüm özelliklerini bilir. Işık kullanımınında tecrübeli, dış ve iç mekan çekimlerine hakim, renk bilgisi, renk ayrımı yapabilmelidir. Doğru kadraj ve kontrast gibi konularda ciddi bilgi birikimi ve uygulamalar yapmış olması germektedir.

 

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı