Sivas macerası bizi bekliyor.

Uzun bir yolculuğun sonrası zorda olsa uynandım. Otelde yaptığım küçük bir kahvaltı sonrası şehir merkezine hareket ettim. Maillerime baktığımda 3-4 günlük Sivas macerası beni bekliyordu. İlk gün şehir merkezinde çekimler yapacağım. Ardından Gürün, Kangal,Divriği, Zara ve Suşehri ilçelerine seyehatlerimiz olacak.

Sivas haritaya bakınca büyük bir coğrafya. İklim karasal ve sert.Meşhur Sivas kangalı adını bu şehirden almış. Dağlar dağlar…
Kent merkezinde küçük bir kahve molası verdim. Kayseriye göre çok daha küçük bir şehir burası. Sivas Kongersinin yapıldığı binanın da bulunduğu meydan oldukça yoğun olmakla birlikte şehrin iç kısımları daha sakin ve yapılaşma anti-modern. Program gereği şehir merkezinde devam eden çekimlerimize öğle molası verdik. Yemekte meşhur sivas köftesiyle günümüze lezzet kattık. Yemek sonrası devam eden çekimler sırasında Sivas insanının daha sert bir mizaca sahip olduğunu gözlemledim. Bu mizaç asla kabalık değil, kesin ve net konuşmalar yapıyor insanlar.

Şehir mekezinde araçla seyehat etmek oldukça zor. Otopark sorunu hat safada. Sokaklar oldukça dar ve trafik kuralları burada sanırım işlevselliğini yitirmiş. Misafirperverlik tüm bu olumsuzluklara rağmen Anadolu insanının farkını ortaya çıkartıyor. İçtiğimiz çayın kahvenin haddi hesabı yok. İçmiyorum demek kesinlikle mümkün değil.

Akşam olduğunda merkez sokaklarda insanlar erken sayılabilecek saatlerde el ayak çekseler de şehir birçok şehrimize göre akşamları daha kalabalık. İşlerimiz bittiğinde otele geri döndüm sanırım iklim farkını uyku düzenimdede yaşamaya başlıyorum.

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı