Tanıtım fotoğrafçısı nasıl olmalıdır?

Tanıtım Fotoğrafçılığı bir firmanın ürettiği ürünleri yada hizmet sunduğu işleri en iyi şekilde fotoğraflamaktır. Pazara çıkan yeni bir ürün veya yeni sunulan bir hizmet konusu tanıtım fotoğrafçılığının uzmanlık alanına girer. Tüm bu işleri en iyi teknik ve malzeme ile yapabilen eğitim görmüş kişiye Tanırım fotoğrafçısı denir.

Tanıtım fotoğrafçısı ne gibi özelliklere sahip olmalıdır?

Fotoğraf ve Sinema Konusunda eğitim veren üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim almış olması gerekmektedir. Edebiyat, görüntü teknikleri, sanat tarihi gibi derslerin tanıtım fotoğrafçısının ufkunu açmaktaki gerçekliği yadsınamaz. Bunun için iyi eğitim almış bir tanıtım fotoğrafçısı müşterisinin işlerine değer katar. Çağı yakından takip eden, yeniliklere açık, seyahat etmeyi iyi bilen fotoğrafçılar tanıtım çalışmaları için iyi birer fotoğrafçı olurlar.

Alaylı Fotoğafaçıdan Tanıtım fotoğrafçısı olur mu?

Olmaz! Bunu hiçbir üniversite profesörü kabul edemez. Eğitim fotoğraf için ilk sırada gelir. Sanat tarihi okumamış, grafik eğitimi görmemiş bir kişi kendini bir noktaya kadar getirebilir. Bir süre sonra tekrara yada kopyacılığa mahkum olur.

İyi bir Tanıtım Fotoğrafçısı ise ışık eğitimi almış, fotoğrafın mutfağında yetişmiş olmalıdır. Kompozisyon oluşturmayı, kurmaca sahneler yapmayı ve fotoğraf ekipmanlarını iyi bilmesi gerekir. Renk kartelesini  en az bir baskı operatörü kadar bilmek zorundadır. Fotoğraf edit programlarını bilmemesi zaten düşünülemez. Müşterileri ile iyi ekip arkadaşı olmalıdır. Onların ihtiyaçlarını iyi anlamalı iyi bir ekip çalışması ile güzel fotoğraflar elde etmeyi amaçlamalıdır.

Tanıtım fotoğrafçısı olmak için çok çalışmak ve dünya trendlerini iyi takip etmek bu oyunun ilk kuralıdır.

Tanıtım fotoğrafçısı kimdir

İsmail Atalar

Tanıtım Fotoğrafçısı