Trabzon yolucuğu başlasın!

Kalktığımda güneş ufukta epey yol almıştı. Kahvaltı sonrası otelden ayrıldım. Giresun’daki son çekimlerimiz Espiye ve Görele ilçelerindeydi. Karadeniz sahil yoluna dizilmiş olan ilçeler arası ulaşım oldukça kolay. İlk çekimimiz Espiye’de gerçekleşti. Ardından Görele’de verdiğim bir kahve molası sonrasında çekimimizi yaptık.
Giresun’un sahil kıyısında kurulmuş ilçeleri oldukça güzel, insanlar akşamları sahil boyu yürüyüşü yapmakta. Sabahları spor yapanlar, balık tutanlar var. Teknelere eşlik eden martılar, balık peşinde koşturan tayfalar ve başı dumanlı yaylalar çok güzel. Giresun insanını yakından tanıdığım için insanları tarif etmem daha kolay. Espirili, hayata şaka gibi bakan,sıcakkanlı,misafirperver ve bir o kadar da sinirlidir Giresun uşakları. Başka bir zaman tekrar gelme ümidiyle ayrılıyorum bu şirin memleketten.

Rotamız sloganı olan bir şehre: Bize Her Yer Trabzon!
Trabzon dede memleketim. 1950 yılında ayrılmış dedem Beşikdüzü’nden kalkmış gelmiş Düzce’ye.

Maraş caddesine girdiğimde kalabalık Taksim Meydanı gibi oldukça güzeldi. Her yer bordo mavi bayraklarla donatılmıştı. Çekimlerimiz öğleye dek devam etti. Şunu söylemden edemeyeceğim bizim Trabzon esnafı baya aksi, yok dediğinde üstelemeyeceksin. Huyuna gittiğinde beş dakika önce kükreyen aslan esnaf dostumuz birden kedi gibi arkadaş canlısı oluyor. İnsanımız gerçekten Karadeniz gibi. Trabzona adım attığımızdan bu yana yağmur aralıksız devam ediyor. Buraya kadar gelip peynirli yemeden gitmek olur mu?

Rüştü’nün Fırınında alıyoruz soluğu 1920 den bu yana lezzetine lezzet katmış bir yer. Bir bucucuk karışık pideyi indirip mideye Akçaabat ilçesine devam ediyorum. Trabzon’da da ilçeler oldukça yakın ve ulaşım çok kolay. Sırasıyla Akçaabat, Çarşıbaşı, Vakfıkebir ve Beşikdüzü ilçelerinde çekimlerimizi yapıyoruz.
Dede memleketi Beşikdüzü sokaklarında biraz turlayıp, bir hatır kahvesi yudumladıktan sonra sahile iniyorum. İskelede gün batmak üzere, balık tutanlar, ailesi ile gezenler denize giren insanlar manzara çok güzel.
Akşam kıymetli bir dostun sofrasına davet ediliyorum. Akçaabat’ın meşhur köftecisi Nihat Usta’nın köfteleri harika! Sonra Trabzon sokaklarındayız… Bize Heryer Trabzon!

 

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı