Göl’e karşı uyanmak gibisi yok!

Denize karşı uyandığım çok olmuştu fakat göl manzarası pek alışık olmadığım bir manzaraydı. Otel restourantında göl manzaralı kahvaltı yaptıktan sonra Erciş merkeze hareket ettim.

Erciş Van ilinin en gelişmiş ilçesi. Düz bir ovaya kurulmuş ilçe, tarım ve havyancılıkla geçimini sağlıyor. Çok popüler bir üzüm türü bu bölgede yetişiyormuş. Hava oldukça iyi bulutlar gökyüzüne çizilmiş gibi görünüyor. İlk çekimleri bitirip kahve molası verdikten sonra Erciş’e veda ediyoruz. Rotamız Çaldıran…

Bir saate yakın yolculukdan sonra 2000 metrenin üstünde bir rakımda bulunan Çaldıran’a ulaşıyoruz. Esnaftan aldığım bilgiye göre kışları çok sert geçermiş. İlçe merkezi oldukça düzenli, merkezde askeri bir birlik mevcut. Gün ortası oldukça sakin bir kasaba. Çekim planımız bitiğinde Van merkez için gitme vakti gelmişti.

Yol üstünde Muradiye Şelalesi’ne uğrayıp balık yemek ve fotoğraf çekmek için hareket ettim. Salaş bir tesis olmasına rağmen alabalık oldukça güzel ve şelale gerçekten görülmeye değerdi.

Van karayolları oldukça iyi inşaa edilmiş. Van Gölü manzarası ile uzak mesafeler dahi yakın gibi geliyor.Çaldıran ve Van arası 110 km ve yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.

Öğleden sonra ulaştığım merkez oldukça kalabalık. Ünlü Cumhuriyet Caddesi istanbul’daki Bağdat Caddesi gibi hareketli ve ticaret hayatı oldukça canlı. Ciddi bir trafik sorunu var otopark bulmak bir o kadar zor. Gün boyu çekimlerimiz devam etti. Akşam güzel bir otel arayışına giriştim. Birkaç tavsiye sonunda merkezde yer alan Tamara Otel’e yerleştim. Otelin manzarası Van Gölü manzaralı olmasa da oda oldukça güzel.
Otelden çıkıp Van’ın meşhur Sanat Sokağını dolaşıyorum. Oldukça renkli bir yer. Yemek için bir mekan bulup daha sonra sokak arası kahve molası veriyorum. Gençler için oldukça popüler bu mekanda uzun yolculuklardan sonra biraz nefes alabiliyorum.

İsmail Atalar

Reklam Fotoğrafçısı